Seramik Uygulama

Seramik Uygulama


Seramik bir bileşendir. İki veya daha fazla metal parçacığın, metal olmayan parçacıklar ile yüksek ısıda pişirilmesi sonucu elde edilir. Arkeolojik kazılarda bulunan seramikler, uzun süre yapısı bozulmadan günümüze kadar ulaşması, tarihte çanak, çömlek yapımında dahi kullanılması ve dayanıklılığı ile dikkat çekiyor.

 

Kolay şekil alması, ucuz maliyeti ve kolay temizlenebilme özelliği ile seramikler, geçmişten günümüze günlük hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Ev ve iş yerlerinden süs eşyalarına, sanayi sektöründen nükleer fabrikalara, hatta uzay araçlarına kadar birçok sektörde kullanılmaktadır.

 

Hammadde olarak işlenip fabrika çıkışına kadar, talep edilen ölçülere uygun şekilde üretilen seramikler, ev veya işyerlerimize de rahatça, fazla işlem gerektirmeden kısa zamanda uygulanır.

 

Uygulama için elinizde çimento bazlı seramik yapıştırıcılar, dişli mala ve seramik levhaları bulunması gerekir. Seramik uygulamasının ilk adımı olarak, uygulanacak yüzey pürüzsüz ve temiz olmalıdır. Yüzeyde bulunan yağ, kir, toz, çakıl, inşaat atığı gibi maddeler temizlenmeli, 10 mm’den daha büyük olan çatlaklar onarılmalıdır. Seramik yapıştırıcı hazırlanırken çimentonun oluşturduğu toza dikkat edilmeli, gerekirse bir maske kullanılmalıdır. Yapıştırıcı zemine uygulandıktan sonra dişli mala yardımıyla kalınlığı ayarlanır. Yapıştırıcının yüzey ve seramik ile olan bağını güçlendirmek için bir levhadan yardım alabilir, mala ile içerisinde bulunan havayı alabilirsiniz. Daha sonra seramikler yere döşenir. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise, seramiklerin arasında 3 mm boyutunda derz boşlukları bırakılmalıdır. 24 saat kurumaya bırakılır. Seramiklerin üstü çimento bazlı yapıştırıcıdan, özel derz artığı temizleyicisi ile temizlenir ve artık istediğiniz alan seramik kaplama ile kaplanmış olur.

 

Seramik uygulama seçiminde uygulayacağınız alana göre, seramiğin kalınlığı, su geçirmezliliği ile desen, renk ve doku özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin banyonuzda kullanacağınız seramiğin kayganlığını ve su geçirmezliğini kontrol ediniz.

Ücretsiz Keşif Hizmetimizden Faydalanın