Sandviç Panel

Sandviç Panel


Sandviç panel kaplama, iki adet metal sac arasında izocam (taş yünü) ya da poliüretan köpük bulunduran bir çatı kaplama malzemesidir. Metaller alüminyum ya da galvanizden üretilir. Arasındaki dolgu malzemesi sayesinde ısı ve su yalıtımı sağlarlar. 

Mimarların sandviç panel kaplama yapısını tercih etmelerindeki sebepler arasında yalıtım düzeyinin yüksek olması, kolay montajı ve üretimdeki ekonomisi bulunur. Ayrıca bu kaplama çeşidi yapısında bulunan çinko ile paslanma ve kirlenme düzeyi oldukça düşüktür. Sandviç panel kaplama su ve hava geçirgenliğinin olmaması ile dayanıklılığı sebebiyle günümüzde sıkça kullanılmakta olan bir yapı malzemesidir. 

Yangına olan direnci yangın anında tutuşabilirlik süresi ile doğru orantılıdır. Sandviç Panel kaplama bu orana bakılırsa direnç seviyesi oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra panellerin ağırlık taşıma kapasiteleri de uygulanacak olan bölgedeki dış etmenlere bakılarak tasarlanır. 

Sandviç panel kaplama uygulaması yapılırken rüzgarın geldiği yönün aksine olan taraftan başlanır. Vinç vasıtasıyla paneller çatı üzerine sevk edilir. Paneller yükün bir yerde toplanmaması için çatı üzerine eşit miktarda koyulur. Sandviç panel kaplama işlemi işçilerin panelleri taşıma işlemi ile çatıdaki iskelete yerleştirir. Vidalama işleminin ardından kesim işlemi başlar. Özel bir testere ile kesilir. Korozyana neden olmaması için kalan parçalar süpürülür. Vida bölgelerinden su sızıntısını engellemek için contalı rondela ile birlikte kullanılır. Ardından sandviç panel birleşim yerleri aksesuarlarının ölçüsü alınıp birleştirilir. Üzerindeki filmlerin sökümü zorlaşacağından fazla güneş ışığında bırakılmamalıdır. Çatı temizliği de yapıldıktan sonra sandviç panel kaplama işlemi bitmiş olur. 

Bu uygulama kullanılırken poliüretan köpük ya da izocam malzemesine zarar vermemesi açısından kimyasal temizleyiciler ile temizlenmemelidir. Bunun dışında sandviç panel kaplama işlemi için gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmalı, eldiven kullanılmalı ve işinde uzman kişilerce bu işlem adım adım takip edilmelidir. 

Sandviç panel kapmalama uygulamasında renk seçimini yapabilirsiniz. Bununla birlikte kaliteli ve iyi hizmet almanız açısından çatıyı yaptıracağınız firmayı iyi araştırmanızda fayda var. 

Ücretsiz Keşif Hizmetimizden Faydalanın