Asma Tavan

Asma Tavan


Metal ya da çelikten oluşan bir iskelet üzerine alçıpandan yapılmış levha şeklinde yapıların vidalanması sonucu ortaya çıkan yapıya asma tavan adı verilir. Herhangi bir bozulma ya da çatlama oluşturmaz. Arasında izocam malzemesi bulundurduğu için asma tavan uygulaması, binanızda ekstra bir ısı ve ses yalıtımı oluşturur. Yapısı nedeniyle yangın esnasında direnç gösterir. Beton, ahşap, çelik gibi dayanıklılığı yüksek her tavanda uygulanabilir. Asma tavan LED veya spot aydınlatma ile desteklenebilir.

 

Uygulamayı yaparken öncelikle dayanıklılık ve uygunluk ölçülür. Daha sonra asma tavan ölçüleri alınır. U profillerin yerleri belirlenir ve 10 cm açıklıktan dübel ve vida yardımı ile montajı yapılır. Bu sırada asma tavan uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise, profillerin yangın vanası, hareket sensörü, elektrik kablosu, su veya doğalgaz borusuna denk gelmemesidir. Bu işlem de yapıldıktan sonra asma tavan için sonraki uygulama C profillerin takılması ve aks ayarlarının ölçülmesidir. Şimdi alçıpan levhaları vida yardımı ile iskeletimize monte edebiliriz. Levhalar arası derz işlemi uygulanmasından sonra isteğe göre boyama ve şekillendirme yapılır. Asma tavanınız artık hazır.

 

Asma tavan uygulaması sırasında elektrik işleri birbirine paralel ilerlemelidir. Aksi halde yaptığınız işi başa alıp tekrar başlayabilirsiniz. Bu sırada boya, badana işleriniz de bu yapılan işe koordineli olmalıdır.

 

İsteğinize göre şekillendirilebilen, ışık takılabilen asma tavan, gergi tavan uygulaması ile de güzel bir uyum içerisinde olacaktır. Ayrıca geniş bir alana bu uygulamayı yaptırmak istiyorsanız spot aydınlatma, ev, işyeri veya ofis gibi küçük bir mekanda asma tavan yapılacak ise LED aydınlatmayı düşünebilirsiniz.

 

Asma tavan bir tavan kaplama çeşidi olduğundan dolayı dekorasyon için iyi bir seçim ve öngörü gerektirir. Tavanızın alçalması, seçeceğiniz asma tavan yapısının kalınlığı ve ışıklandırma sistemi seçim yapmadan önce iyice düşünmeniz gereken etkenler arasındadır.

 

Şunu da unutmayın, asma tavan uygulaması için firmaları ve yaptıkları işleri iyi araştırmalısınız.

Ücretsiz Keşif Hizmetimizden Faydalanın